Všichni ten pojem známe, všichni ho využíváme. Ale řekněme si, co je pojem biomasa. Základní definicí je, že je to hmota organického původu. Souhrnně jsou to lidé, zvířata, rostliny, bakterie a houby. Vyjadřuje se veličinami jako hmotnost nebo spalitelná energie v joulech.
Biomasa v historii lidstva
Z našeho pohledu je nejdůležitější zelená biomasa a hlavně biopaliva. V ní je fixovaný uhlík, který byl uložen do rostlin během fotosyntézy. Biomasu v podobě dřeva využíval člověk už v době kamenné. A celkově oheň se zasloužil o aktivní vývoj lidské populace. V současnosti je zpracování mnohem pokročilejší a existuje obrovské množství způsobů, jak využít její potenciál.
Biomasa jako zdroj tepla
Zpracováním biomasy vznikají různé formy paliva. Je to pomocí procesů metanového a lihového kvašení, výroby biovodíku a různé chemické přeměny. Dále jsou to upravené lisované oleje, kde došlo k mechanické a chemické přeměně za vzniku bionafty a přírodních maziv. A pak je tu nejstarší využití energie biomasy – spalování. Mezi spalovatelnou biomasu a její produkty můžeme zařadit klasické špalky dřeva, ale i produkty recyklace jako jsou brikety a pelety.
Zdroj: Freepik
Nejobvyklejší používaná biomasa
Dřevo je objemem nejvíce využívaná biomasa. Paliva vznikající jeho zpracováním jsou nejčastěji lisované do podoby kvádrů a válců. Jsou to brikety a pelety vyrobené z různých zbytků z dřevovýroby. Vlastně je to bezezbytkové a plné využití odpadů pro získání tepla a energie. Drcením pilin, hoblin, štěpky a kůry s následným lisováním vzniká úplně nový produkt.
Brikety z biomasy
Dřevěné brikety se používají převážně v krbech, kamnech a kotlích. Lisují se z biomasy původem v jehličnatých i listnatých stromech a jejich vlastnosti se přenáší i do briket. Například smrk či borovice jsou velice výhřevné po krátkou dobu. Hodí se, pokud přijdete do chladné místnosti a chcete mít rychle teplo. Dřevo listnatých stromů pro změnu hoří dlouho a za stabilní teploty. Pak existují i noční brikety, které jsou z kůry. Biomasa se tedy stará o váš tepelný komfort.
Zdroj: Freepik
Koncentrát biomasy do automatického kotle
Energie biomasy je silná i v něčem tak drobounkém jako jsou dřevěné pelety. Používají se do automatických kotlů, které jsou v zásadě bezobslužné. Jsou velice komfortní, stačí jen občas nasypat pelety do zásobníků. Ovládají se termostatem. Jednou za čas musíte vysypat popel. A tohle platí stejně u briket i pelet – zbylý popel je kompostovatelný. Tím se zakončí cyklus využití biomasy, protože znovu obohacuje půdu jako hnojivo.
Kdy nejlépe hoří biomasa?
Podmínky pro ideální spalování biomasy jsou vysoká teplota a dostatečný přísun kyslíku. Pak dochází k dokonalé pyrolýze, což je termochemické zplyňování biomasy při teplotě přes 600 oC. Nutný je i dostatek prostoru, přísun vzduchu, aby plyny shořeli v kotli a nestalo se tak až v komíně. Tehdy vychází kouř a netvoří se saze.
Biomasa je palivem budoucnosti
Pokud chcete zpomalit globální změnu klimatu, je spalování biomasy v domácích podmínkách to nejefektivnější řešení. Každý může trochou přispět. Také zásoby fosilních paliv se časem vyčerpají, proto je brzký přechod k energii biomasy nutný, a to kvůli přizpůsobení se novým podmínkám.