Důraz, který je všeobecně kladený na ochranu přírody, je slyšet ze všech stran. Ne jinak je tomu i v případě topení tuhými palivy. Pojďme chránit zdraví naší krajiny. Zapojme se všichni. Není nic snadnějšího, než si vybrat správný styl vytápění, a tím chránit planetu pro budoucí generace. Protože i malý krůček může znamenat velké cíle.
Eko brikety a životní prostředí
Topení dřevními ekobriketami je v tomto ohledu velikým přínosem. Ekobrikety totiž neobsahují žádná lepidla, síru nebo halogeny. Neprodukují skleníkové plyny a uvolňují pouze tolik oxidu uhlíku, kolik stromy potřebují ke svému růstu. U fosilních paliv je tomu právě naopak. Při jejich spalování dochází k uvolňování nežádoucích plynů, a to má za následek globální oteplování, které způsobuje živelné pohromy po celém světě.
Zdroj: Freepik
Co jsou ekobrikety?
Dřevní hmota, ze které se ekobrikety vyrábí je obnovitelným zdrojem, který je prakticky nevyčerpatelný. Eko brikety jsou vlastně slisované čisté piliny, které vznikají na pilách při zpracování dřeva. Tato pilina je pak stlačena určitou silou do určitého tvaru. Výsledný produkt má vysokou výhřevnost, nízký obsah vody i popelovin.
Popel z ekobriket je vynikajícím minerálním hnojivem na zahrádku nebo trávník. I to lze považovat za přidanou hodnotu tohoto paliva. Další výhodou je jejich snadná skladovatelnost a čistá práce při manipulaci.
Odlišnost jednotlivých ekobriket
Rozlišit ekobrikety lze dvěma způsoby. Jedním z nich je tvar této brikety. Na výběr jsou válcové, které jsou slisované po celém svém obvodu nebo cihličky, které jsou pojmenovány podle německého výrobce lisu RUF.
Zdroj: Freepik
Dalším rozdílem je pak hmota, ze které se ekobrikety vyrábí. Dřevěné ekobrikety tvrdé jsou vyrobeny z pilin tvrdého dřeva, nejčastěji pak z dubu nebo buku. Oblíbená je kombinace obou těchto dřevin v briketě.
Nejčastějším materiálem pro výrobu ekobriket je ale pilina z měkkého i tvrdého dřeva zároveň. Výběrová hmota je stlačena extrémním tlakem, a tak vzniká topivo s vynikající výhřevností, vhodné na celodenní topení.
Ekobrikety cena
Se zvyšující se cenou za energie se zvyšují celkové náklady na provoz domácností. Plyn a elektřina se bohužel šplhá s cenou do astronomických výšin a málokdo odhaduje, jaký trend se dá očekávat v budoucnu. Celková situace má negativní dopad na cenu všech komodity včetně ekobrikety. Cena se dostává na maxima, avšak je stále ekonomičtější topit briketou než plynem či elektřinou. Objevte kouzlo topení ekobriketami a najděte si nejideálnější scénář vytápění svého obydlí.