Palivové dřevo a jejich zdroj stromy jsou tu s námi odpradávna. Člověk poznal velice brzy užitečnost dřeva jak pro praktickou činnost (nářadí, stavby), tak i pro jeho schopnost hořet a tím jednak možnost udržovat tzv. tepelnou „pohodu“, ale i tepelně upravovat pokrmy a tím jim dodávat další vlastnosti (stravitelnost, konzervace apod.). Dřevo by se dalo s nadsázkou také nazvat „nejvěrnější“ pomocník člověka.
Takže krátce něco z historie využití dřeva:
300 000 př. n. l. - již první prokázané použití ohně
120 000 př. n. l. - systematičtější využití ohně na vaření a topení
10 000 př. n. l. - schopnost přenášet oheň z místa na místo
2000 př. n. l. - objev tavení kovu
1000 př. n. l. - objev dřevěného uhlí
800 př. n. l. – využití tzv. uzavřeného systému, kdy se k vytápění používají i kouřovody apod.
Zdroj: Freepik
První energetická krize
Dřevo bylo tedy odjakživa zdroj energie. Na počátku novověku jeho vysoká spotřeba vedla k první energetické krizi na přelomu 18. a 19. století. Po přijetí regulačních opatření a objevu uhlí, se stav lesů začal opět zlepšovat.
Obnovitelný zdroj energie
V současné době se palivové dříví začíná opět vracet na výsluní. Jedná o obnovitelný zdroj energie, vznikají nové automatické spalovací systémy, které jsou jednak efektivnější a i více automatizované a stále se jedná o nejlacinější zdroj energie. Také vznikají nové produkty na bázi dřeva – dřevěné brikety a pelety. A v neposlední řadě také mnoho z nás si rádo vychutná dotek přírody za přítomnosti tepla a vůně spalovaného dřeva v krbu nebo otevřeném ohništi.