Rádi byste se dozvěděli, jak vznikají dřevěné brikety, které si tak pohodlně přihazujete do krbu? Nejen pro technické typy tu máme stručný popis výroby briket. Přečtěte si o celkovém procesu a jednotlivých typech lisů.
Výroba briket začíná v lese
Počátek výroby briket je v těžbě dřeva. Pokácené stromy se připraví na přesun a nachystají na naložení. Kdykoliv jste mimo hlavní silnice, tato nákladní auta plná kmenů můžete potkat. To se zrovna materiál na výrobu briket přepravuje do pilařského závodu. Klády se na pile zpracují na trámy a prkna. Při tomto procesu vzniká odpad v podobě pilin, hoblin, štěpky a kůry.
Výroba briket pokračuje vysušením suroviny
Výroba briket z pilin pokračuje přesíváním. Kousky o velikosti do 1 centimetru se přesunují přímo do sušárny. Ty větší se rozdrtí na přibližně stejnou velikost a promíchají s podsítnou frakcí. V horkovzdušné rotační sušárně se biomasa zbavuje vlhkosti na výsledných 6 až 8 procent vody. Zajistí to možnost okamžitého využití ve vašem krbu, protože i čerstvě vyrobené brikety jsou sušší než klasické dřevo.
Zdroj: Freepik
Výroba briket na tři způsoby
Na řadu přichází samotná výroba briket z pilin. Lisy můžeme rozdělit do tří kategorií. Liší se od sebe způsobem zpracování, tvarem a vlastnostmi výsledné brikety. Obecně platí, že kvádrové dřevěné brikety RUF jsou méně stlačené a hoří nejrychleji při použití stejné suroviny. V případě výroby válcových briket se k tlaku v procesu produkce připojují i různě vysoké teploty.
Výroba briket RUF
V Německu vynalezli hydraulický lis jménem RUF, který produkuje kvádrové brikety. Samotná výroba briket probíhá ve formě o stabilních rozměrech. Do každé formy se vloží předepsané množství dřevní hmoty a stlačí se ve dvou fázích. Dojde ke spojení ligninu a piliny za studena a z formy vychází už kompaktní a standardizované „cihličky“. Jsou výborné do malých krbů.
Výroba briket v mechanickém lisu
Mechanický lis vyrábí brikety z pilin v nekonečném válci, který má průměr 8 až 10 cm. Postupně se do stroje přidávají určené dávky, a ty jsou pístem v sérii rázů přiklepnuty k vycházející briketě. K tlaku se přidává teplota 120 °C a více. Výsledná hmota se po průchodu strojem zchladí a rozdělí na jednotlivé části o délce do 30 cm.
Výroba nejtvrdších briket
Šnekový lis je principem zpracování podobný mlýnku na maso. Dávkovač dodává surovinu do lisovací komory a při teplotě 250 °C dochází k pevnému stlačení biomasy do charakteristického hranatého obrysu se středovou dírou. Vlivem vysoké teploty má povrch tmavě hnědou barvu. Na konci přichází na řadu řezání pilou na jednotlivé kusy. Tato speciální výroba briket z pilin produkuje dlouho hořící Pini Kay.
Zdroj: Freepik
Příprava na přepravu jako poslední fáze výroby briket
Po vylisování a zchlazení proces výroby briket z pilin končí zatavením do fólie. Několik kusů dohromady o celkové váze 8 až 10 kg tvoří jednotlivé balíčky. Ty jsou pak naskládány na paletu a zabezpečí se proti rozsypání. Fáze kvalitní přípravy na přepravu je důležitá, protože dřevěné brikety mají jedinou slabost, a tou je malá odolnost vůči vlhkosti. Proto je nutná maximální ochrana. Z vaší strany je dobrým krokem rychlé uskladnění pod střechou a především v suchém prostředí.
Výroba briket pomáhá naší planetě
Až budete příště přikládat do krbu, vzpomeňte si, jaký proces stojí za vznikem dřevěné brikety. Výroba uhlíkově neutrálního pevného paliva je energeticky nenáročná. Dalším pozitivem je, že s nadsázkou dopomůže zpomalení globální změně klimatu. Nakupte si poctivě vyrobené brikety. Tím zabráníte poškození vašeho topného tělesa, a také ušetříte přírodu od nechtěného znečištění.