Během zpracování dřeva se zhruba ze třetiny materiálu stává odpad. Díky výrobcům dřevěných pelet a briket je nyní tento ekologický odpad efektivně využíván. Ty nejkvalitnější pelety, certifikované ENplus A1, se vyrábějí pouze z čistých pilin z kmenového dřeva, bez kůry ani žádných dalších příměsí. Proměna pilin v pelety je ale náročným technologickým procesem, který začíná v sušičce.
Pelety - sušení
Vlhkost pilin z čerstvého řezu obvykle dosahuje 40 - 60 %. Před lisováním je nezbytné tuto hodnotu snížit na 10 - 15 %. Sušení je z celého výrobního procesu tou nejnáročnější částí a přesné dodržení technologického postupu je klíčové pro konečnou kvalitu pelet. K sušení se v menších peletárnách používají bubnové sušičky, ve větších provozech jsou preferovány pásové sušičky.
Zdroj: Freepik
Bubnové sušárny
Bubnové sušárny jsou levnější a častěji používanou metodou. Sušení pilin probíhá v rotujícím bubnu, kde je dřevní hmota vysušována pomocí horkého vzduchu, obvykle dodávaného z kotlů na dřevní štěpku a piliny. Za sušárnou se nachází systém cyklonů, který odděluje hmotu ze dřeva od proudu horkého vzduchu.
Pásové sušárny
Pásové sušárny jsou technologicky pokročilejší. Piliny jsou rozmístěny v tenké vrstvě na pásu, který se pomalu posouvá sušárnou. Dřevní hmota je během tohoto procesu provzdušňována horkým vzduchem a rychlost posunu pásu je automaticky regulována podle vlhkosti suroviny. Do sušárny se přivádí pára nebo horká voda, která ohřívá vzduch a udržuje konstantní vlhkost dřevní hmoty před lisováním.
Dřevěné pelety - drcení a míchání
Protože piliny po vysušení obsahují různě velké částice, je nutné je před lisováním nadrtit na přibližně stejnou zrnitost. Pro výrobu pelet o průměru 6 nebo 8 mm se piliny obvykle rozdrtí v kladívkovém drtiči na maximálně 3,5 mm. Poté se materiál přesune do míchacího zařízení, kde získá stabilní vlhkost.
Dřevní pelety - vlhčení
Může se zdát, že vlhčení je nelogickým krokem po energeticky náročném sušení. Rozdíl ovšem spočívá v tom, že při sušení se odstraňuje celková vlhkost dřevní hmoty, zatímco vlhčení před lisováním je jen povrchové. Zvýšená vlhkost pomáhá lepšímu spojení a průchodnosti dřevní hmoty přes matrici, což usnadňuje následné lisování.
Lisování pelet
Na řadu přichází lisování pomocí protlačovacího matricového lisu. V menších provozech se používají obvykle deskové lisy, které mají plochou kruhovou matrici. Velké peletárny preferují lisy s rotující matricí ve tvaru prstence. V obou případech je následně za pomocí válců dřevní hmota tlačena do kanálků podle požadované velikosti. Právě proto mají pelety tvar válečků.
Chlazení a separace
Kvůli vysokému tlaku se hmota v lisu ohřeje na 90 - 110 °C. Pro zajištění vysoké pevnosti je nutné dřevní pelety rychle ochladit, takže se přesunou do chladiče. Zde se pomocí proudícího vzduchu ochladí na teplotu přibližně 40 °C, a pak jsou přemístěny do zásobníku.
Aby pelety obsahovaly co nejméně jemných částic, procházejí mezi chladičem a zásobníkem separátorem. Toto vibrační síto má otvory o průměru maximálně 3,5 mm a slouží právě k odstranění jemných částic, které by mohly ucpat podavače v topeništích a kotlích. Oddělený materiál je vrácen zpátky do lisu, aby se minimalizovaly ztráty.
Balení a skladování pelet
K uskladnění čerstvě vyrobených pelet se používají velká sila, obzvláště ve velkých peletárnách. Druhou možností je balení buď do tunových textilních vaků, tzv. big-bagů, nebo plastových pytlů po 15 kg. Pytle se standardně ukládají na palety a zpevňují strečovou fólií. Takto jsou pelety chráněny před vlhkostí a připraveny k prodeji a transportu.