Každý z uživatelů krbových kamen klade odlišné nároky na teplo a celkovou funkčnost zařízení. V tom není vůbec žádný problém, jelikož trh nabízí různé druhy krbových kamen, takže si vybere i ten nejnáročnější zákazník. A jak v nich topit? Na to se zaměříme v článku.
Jak správně topit v kamnech?
První věcí, která je velmi důležitá, je správné napojení kouřovodu na komín. Sice to může znít jako klišé, ale často se tato kontrola podceňuje. Pak dochází ke zbytečným nepříjemnostem. Další opomíjenou skutečností, je revize komínu, která by měla probíhat vždy před zahájením topné sezóny.
Pro zapálení ohně se doporučuje použít pevný či tekutý podpalovač v kombinaci s třískami. Až jsou kamna vyhřátá na provozní teplotu, lze na uhlíky naskládat topivo a rozpálit je do jejich maximálního výkonu. Tak dosáhnete ideální pokojové teploty.
Jak topit v kamnech?
Když budeme krbová kamna dělit podle způsobu distribuce tepla, budeme mít na výběr mezi kamny s výměníkem nebo bez výměníku. Kladete si otázku, co je to vůbec ten výměník?
Odpověď je jednoduchá. Jedná se o zařízení, které snadno rozvede teplo do jiných částí domu. Výměník pak může být teplovzdušný nebo teplovodní. Teplovodní výměník rozvádí horkou vodu po domě. Výhodou je, že za stejné finance topíte i ohříváte vodu zároveň. A to se v dnešní náročné době energetické krize opravdu vyplatí.
Zdroj: Shutterstock
Kamna bez výměníku naopak sálají teplo vnějším pláštěm do místnosti, kde kamna stojí. Hlavní nevýhodou, jak už vyplývá, je to, že mají omezený dosah, takže teplo se nedostává do dalších místností. Jediný možný způsob, jak teplo dostat více do prostoru, je využít horkovzdušného ventilátoru, který umístíte na kamna. Vlivem tepla se roztočí a rozhání teplo do místnosti. Je tak opravdu velkým pomocníkem.
Jak topit v krbových kamnech s výměníkem?
Zásadním pravidlem je držet se rad a doporučení výrobce. Bezkompromisně. Většinou jde v krbových kamnech topit dřevem, uhelnými či dřevěnými briketami. Některá kamna jsou uzpůsobena pro topení pouze dřevem. V případě topení dřevem se dostaneme sice ekonomicky na nižší částky, zato ale musíme počítat s náročností při přípravě suchého dřeva na zimu a také jeho skladování je méně komfortní. Pohodlnějším řešením jsou dřevní brikety. Jak správně topit v kamnech pak závisí také na regulaci hoření, přívodu kyslíku a množství přikládaného paliva. Vliv, který neovlivníme, je pak tlak vzduchu nebo mráz.
Jak topit v kachlových kamnech?
Pokud chcete docílit zapálení s minimem uniklých spalin, pak je vhodné držet se následujících rad. Na mřížku postupně naskládejte velké kusy polínek ve vrstvách kolmo na sebe, a až nahoru naskládejte menší polínka a třísky. Poté zapalte pomocí slaměného smotku či tuhého podpalovače třísky shora. Důležité je otevřít přívod vzduchu.
Zdroj: Freepik
Když oheň postupně dohořívá a na dně už zbývají pouze žhavé uhlíky, je důležité je důkladně prohrabat. Samozřejmostí je uzavření přívodu vzduchu. Nyní kachlová kamna začínají vydávat naakumulované teplo, které budou vydávat ještě několik hodin.
Náš typ je však pouze radou, kterou můžete vyzkoušet. Každý vlastník kachlových kamen má jistě ten svůj přesný scénář, který má osvědčený praxí.
Jak správně topit v kamnech jsme si vysvětlili. Pojďme si ještě kamna rozdělit na druhy. Mezi základní typy kamen patří: klasická kamna, plynová, elektrická, akumulační a peletová kamna. Detailně jsme se na jednotlivé druhy kamen zaměřili v našem dalším článku.