Klíčem pro dilema pelety versus uhlí je kompletní srovnání vlastností obou surovin. V našich končinách se tradičně využívá hnědé a černé uhlí. Jeho podzemní zásoby jsou stále těžené. V posledních letech ale vzrostla oblíbenost také ekologických válečků z dřevní hmoty. Jsou tedy lepší volbou pelety nebo uhlí?
Jaká jsou kritéria pro hodnocení paliv?
Základní a nejvýraznější veličinou pro určení vhodného paliva je jeho výhřevnost. Faktorem, který má vliv na využití výhřevnosti, je tepelná odolnost kotle.
Rozhodující je také cena za jednotku paliva. Dále bereme do úvahy pořizovací částku za kotel a možnost využití státních dotací. Nakonec nesmíme zapomenout ani na jednu z nejdůležitějších záležitostí, kterou je ekologie.
Zdroj: Freepik
Srovnání výhřevnosti pelet a uhlí: Které palivo vítězí?
Fyzikálně-chemická veličina, která udává množství uvolněné energie při spálení zpravidla 1 kg paliva, se nazývá výhřevnost. Čím vyšší má hodnotu, tím méně materiálu je potřeba pro dosažení požadované teploty.
Výhřevnost pelet je standardně je uváděná na hodnotě 17,4 MJ/kg (4,8 kWh/kg). Hnědé uhlí z Ledvic se pohybuje na 17,6 MJ/kg (4,9 kWh/kg), hnědé uhlí z nedalekého Mostu je 20 MJ/kg (5,56 kWh/kg). Výhřevnost uhlí černého je okolo 24 MJ/kg (6,67 kWh/kg). Zásadní vliv na produkovanou energii má obsah vlhkosti. Čím méně vody, tím lépe.
Kompatibilita pelet nebo uhlí s kotlem
První činností, kterou začíná výběr pelet nebo uhlí pro topné zařízení, je kontrola návodu od výrobce kotle. Pelety jsou určené pro automatický kotel, který je na ně přímo specializovaný. Vhodné jsou i pro univerzální a mechanicky odolný automat – hybrid, kde se volí uhlí nebo pelety. I u něj je nutné vzhledem k rozdílné výhřevnosti vybrat optimální uhlí, včetně odpovídající velikosti.
Pro automaty je to ořech 2 (hnědá surovina) nebo hrášek (černé uhlí) s velikostí do 2,5 cm. Každá lokalita má rozdílné vlastnosti a k peletám je nejblíže ledvické nebo-li bílinské uhlí.
Ekologický souboj – pelety vs. uhlí
Dřevěné pelety se vyrábí z odpadů z dřevozpracujícího průmyslu v podobě pilin nebo třísek. Při jejich spalování se vypouští méně CO2, protože jsou uhlíkově neutrální. Současně jde o obnovitelný zdroj energie z udržitelného lesního hospodářství. Uhlí je těžené povrchovým nebo hlubinným způsobem, které je nutné po konci těžby rekultivovat. Jde o neobnovitelný zdroj. Při jeho spalování se do ovzduší dostane více CO2 a není uhlíkově neutrální. Jeho hoření také produkuje oxidy síry.
Zdroj: Adobe Stock
Uhlí nebo pelety zvolené podle ceny
Finance jsou jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují rozhodování mezi peletami a uhlím. Na částku mají vliv pravidelné cenové sezónní výkyvy. Nejvýhodnější je nákup krátce po konci topné sezóny na přelomu jara a léta. Vliv má i blízkost k produkci těžené suroviny, protože snižuje náklady na dopravu. Ty jsou podstatnou součástí ceny.
Jak zvolit správný kotel na pelety nebo uhlí?
Pilířem úspor je účinnost kotle, kterou může každý ovlivnit při výběru toho nejkvalitnějšího topného zařízení. Topení nejvýhřevnějším palivem může být plýtvání, když není plně využito. Pravidelná údržba kotle též hraje svou roli. Po peletách zůstává minimum popela a automat se jednodušeji a méně často čistí. Kromě pořizovací ceny sledujte i možnost využití státních „kotlíkových“ dotací.
Souhrn porovnání pelety vs. uhlí
Ještě před tím, než dojde ke koupi topného zařízení na uhlí nebo pelety, je dobré zvážit všechny faktory. Patří mezi ně výhřevnost surovin, efektivita kotle společně s možností střídání pelet nebo uhlí, ekologické hledisko a dovozová vzdálenost suroviny. Nejlepší volbou je zakoupit si balené palivo, protože se jednodušeji skladuje a přenáší. Výhodou je i minimální prašnost a přesný přehled ve spotřebě paliva.