Neexistují žádná striktní pravidla, která by určovala, jak a kde skladovat uhlí. Můžeme využít venkovní prostory bez zastřešení, plochy kryté přístřeškem nebo uzavřené prostory. Velká část majitelů kotlů má pro tento účel vyhrazenou místnost v těsné blízkosti topidla, aby tak minimalizovala množství přesunů a s tím spojený nepořádek. Ale je skladování uhlí doma jedinou možností?
Jak skladovat uhlí venku?
Skladování uhlí venku je typické především pro velkoodběratele, jako jsou uhelné sklady, překladiště, prodejny, tepelné elektrárny nebo staré kotelny. Nezakryté hromady takto skladovaného paliva rychle ztrácí na kvalitě. Působením větru se roznáší nepříjemný uhelný prach a po dešti může okolní vody znečistit černý kal.
Venkovní skladovací prostory alespoň zastřešte
Pro venkovní uložení je třeba připravit vhodný povrch a zastřešení, popř. zajistit zakrytí. Jako podklad se doporučují beton nebo betonové panely s mezerami vysypanými pískem. Skladování uhlí venku je možné i na tvrdém, dostatečně uválcovaném zemitém povrchu, na kterém se nedrží vody ani žádné rostliny.
Zdroj: Pixabay
Vhodné nádoby pro venkovní použití
Pokud se bavíme o skladování uhlí venku v menším objemu běžném pro domácnost, je možné použít nejrůznější nádoby s víkem. Někdo schovává pytle s uhlím do zahradních úložných boxů pod pergolou, jiný v plastových sudech s víkem nebo v kovových kontejnerech. Před povětrnostními vlivy může ochránit i nepromokavá plachta nebo speciální voděodolný vak.
Stará dobrá klasika – skladování uhlí ve sklepě
Kde jinde skladovat uhlí než ve sklepě? Té nejpřirozenější ochrany před nepřízní počasí dosáhneme právě při skladování uhlí doma. Ideální jsou suché a dobře větrané sklepy, kůlny nebo garáže. Neskládejte palivo na hromady vyšší než 1,5 m a pod stropem nechte dostatečný prostor k odvětrávání. Je nutné vyvarovat se vlhkosti. Pozor tedy na mokré zdi nebo vzlínající vlhkost od podlahy.
Důležité pravidlo: Nemíchat!
Různé druhy tuhých paliv (ale i jejich různou zrnitost) je třeba skladovat odděleně, takže nemísit černé uhlí s hnědým nebo dokonce se dřevem. Samozřejmostí je odstranění zbytků jiných hořlavých materiálů. Třeba neomítnuté cihlové zdivo spolu se železitou škvárou a jílem patří mezi materiály, které prokazatelně urychlují proces samovznícení. Uhlí skládejte pouze na rovné, čisté a zpevněné podlahy.
Samovznícení – největší strašák
Pokud se v hromadě uhlí vyskytuje nadměrné množství vody stoupá pravděpodobnost zapaření. Při vypařování se zvyšuje teplota uvnitř hromady na 40-50 °C, to už se může objevit kromě páry i dým. A na to velký pozor. Z uhlí se uvolňuje jedovatý oxid uhelnatý! V tuto chvíli je nutné co nejrychleji hromadu zchladit – přeházet nebo přenést na volné místo a rozhrnout do tenké vrstvy.
Když dojde na nejhorší
Mezní hranicí pro hoření je teplota 65 °C. Skladování uhlí, které dosáhlo této teploty, již není dále možné. Musí být urychleně spotřebováno. Do likvidace případného požáru se rozhodně nepouštějte sami, volejte hasiče! K hašení hořícího uhlí se používá hasicí pěna, prášek, oxid uhličitý nebo vodní mlha. Nehasí se přímým proudem vody, aby nedošlo k rozvíření hořící látky.
Kontrolu neberte na lehkou váhu
Nově dovezené a složené uhlí doporučujeme pravidelně kontrolovat. A to jak vizuálně, tak pohmatem, v případě pochybností použijte teploměr. Kontrolu provádějte zpočátku denně, později alespoň jednou týdně. K samovznícení dochází častěji u briket a méně kvalitního hnědého uhlí.
Je mokré uhlí na vyhození?
Zatopíte-li s ním, počítejte s daleko menší výhřevností uhlí a mnohem vyšší tvorbou dehtu. Velké riziko ale představuje i samotné skladování mokrého uhlí, jak už bylo zmíněno výše. Co tedy s uhlím, které při vykládce zmoklo? Odpověď je jednoduchá – nechte jej vyschnout. Pokud je z něj ale po dešti mokrá kaše, už jej nezachráníte. Stejně tak nepoužitelné je uhlí plesnivé.
Elegantní řešení – pytlované uhlí na paletě
Skladování uhlí si můžete usnadnit nákupem uhlí pytlovaného. Takové palivo je pečlivě vytříděné, zabalené po menším množství, nejčastěji v pytlích po 25 kg, a dovezené na paletě. Tu při přeskládání využijete třeba jako izolaci od podlahy. Sebekvalitnější papírový pytel však nezajistí ochranu před deštěm a sněhem, proto i takto balené uhlí schovejte alespoň pod střechu. Práce s ním ale bude rozhodně méně.