Popel, nenápadný vedlejší produkt domácího vytápění, který je často považován za pouhý odpad. A přitom z něj může být pomocník, který přírodním způsobem a zdarma vylepší kvalitu vašeho kompostu a celkový stav vaší zahrady. Takže patří popel do kompostu? Jednoznačně ano a dokáže být velice užitečný. Čtěte dál a dozvíte se, jak je to s jeho přínosy a použitím.
Proč by nás měl zajímat popel?
Popel vzniká při spalování dřeva a jeho úklid či odstranění patří k těm méně oblíbeným činnostem. Pokud jste vlastníkem zahrady, dejte jej místo do popelnice raději do kompostu a neprohloupíte. Obsahuje různé minerály a živiny, které mohou být prospěšné pro půdu a rostliny. Přestože množství těchto živin není vysoké, popel do kompostu přinese vápník, draslík a další stopové prvky.
Zdroj: Freepik
Jak vzniká kompost?
Při kompostování dochází k rozkladu organické hmoty prostřednictvím organismů a mikroorganismů jako jsou bakterie, plísně, houby, červi a hmyz. Ty se při shromáždění vhodného materiálu množí a rozkládají jej. Během celého procesu je třeba udržovat správnou vlhkost a dodávat kyslík obracením a promícháváním hromady. Při rozkladu se hmota zahřívá a „pracuje“. Po několika měsících vzniká organický materiál podobný tmavé zemině, který se používá k ozdravení půdy, jako hnojivo a substrát pro výsadbu.
Co (ne)dávat do kompostu?
Vhodným materiálem je běžný zahradnický odpad, například listí, tráva, zbytky rostlin, piliny a rozdrcené větve. Z kuchyňského odpadu se hodí slupky z ovoce a zeleniny, kávová sedlina a skořápky. Skvělým doplňkem je i popel ze dřeva, dřevěných briket nebo pelet. Důležité je vyhnout se materiálům, které by mohly kompost kontaminovat nebo jsou špatně rozložitelné – maso, tuky, nemocné rostliny nebo ošetřené dřevo.
Výhody použití popela v kompostu
Popel může pomoci neutralizovat kyselou půdu, což je užitečné v případech, kdy je pH půdy nižší, než je potřeba. Vápník obsažený v popelu pomáhá regulovat pH půdy a zlepšuje její strukturu, čímž napomáhá k lepšímu uchování vody a kyslíku v půdě. Draslík hraje důležitou roli mimo jiné při fotosyntéze, jeho přítomnost podporuje růst rostlin, zlepšuje jejich odolnost a pomáhá při tvorbě plodů.
Jak používat popel v kompostu?
Popel do kompostu je třeba přidávat po menších dávkách. Příliš velké množství může zvýšit pH půdy nad optimální úroveň, což může bránit procesu rozkladu. K udržení rovnováhy jeho složení se doporučuje přidávat 3-5 kg popela na 1 m3 kompostu. Pro zajištění rovnoměrného rozprostření a zabránění vzniku nepropustné vrstvy je důležité popel s ostatními materiály důkladně promíchat.
Nenápadný materiál s velkým potenciálem
Pokud se používá správně a s rozmyslem, může být popel cenným zdrojem živin pro váš kompost a zahradu. S výše uvedenými tipy se můžete pustit do experimentování a podpořit rozkvět a oživení vaší zeleně. Začněte přidávat popel do kompostu a objevte nové možnosti udržitelného zahradničení.