Popel, vedlejší produkt spalování dřeva a jiných organických materiálů, se již po staletí používá jako přírodní hnojivo v zahradnictví a zemědělství. Tento článek přináší podrobný pohled na jeho výhody, tipy na aplikaci a důležitá bezpečnostní opatření.
Co je to popel a jak vzniká?
Popel je zbytkem po spalování dřeva, rostlinných zbytků a někdy i jiných organických materiálů. Z každé tuny suchého dřeva jej zbyde po spálení několik kilogramů. Popel jako hnojivo má vysoké pH a je zdrojem minerálů a živin podporujících růst květin, plodin, stromů i trávníku. V největší míře je zastoupen vápník, dále draslík, hořčík, fosfor a další. Ve složení chybí pro půdu i rostliny potřebný dusík, který je nutné dodat v jiné podobě.
Výhody využití popela
Popel může pomoci neutralizovat kyselé půdy, čímž zlepšuje jejich strukturu a umožňuje lepší vstřebávání živin rostlinami. Obsahuje důležité minerály, které jsou zásadní pro zdraví a růst rostlin. Podle některých studií působí popel jako přirozený odpuzovač některých typů škůdců, poradí si i s některými plísněmi. Využitím zbytků po vytápění je možné nejen efektivně zvelebit zahradu, ale také podpořit recyklaci odpadu.
Zdroj: Freepik
Které rostliny ocení popel nejvíce?
Je to vynikající volba pro mnoho druhů rostlin – ovoce, zeleninu, cibuloviny i okrasné rostliny. Díky minerálům a stopovým prvkům budou rostliny růst i kvést bujněji, celkově budou vypadat lépe a zdravěji a jejich plody budou chutnější a výživnější. Využití najde popel jako hnojivo na trávník, jeho přítomnost bojuje proti zarůstání mechem. Díky vysokému pH ale popel rozhodně neprospěje rostlinám preferující kyselé půdní podmínky, jako třeba vřes, azalky, borůvky nebo rododendrony.
Jak aplikovat popel jako hnojivo přímo?
Doporučené množství závisí na typu půdy a potřebách konkrétních rostlin. Obecně platí, že na 100 m2 stačí rozprostřít asi 10 kg popela. Zchladlé uhlíky se důkladně rozdrtí a spolu s popelem rovnoměrně rozprostřou po povrchu. Pokud je to možné, vše se zapracuje do horní vrstvy půdy, třeba pomocí motyčky. Je důležité aplikovat popel na suchou půdu a následně zavlažit. Nejlepší doba pro aplikaci je na jaře, kdy se půda připravuje na novou sezónu, nebo na podzim při úpravách po sklizni.
Do kompostu nebo zálivky
Kompost je další možností, jak využít na živiny bohatý popel. Hnojivo pro zahrádku pak bude obsahovat vše potřebné, protože rozkládající se rostlinné materiály dodají chybějící dusík. Ke každému 1 m3 kompostu se přidají 3-5 kg popela. Také je možné popel rozpustit ve vodě a vytvořit roztok bohatý na živiny použitelný při zalévání.
Důležitá bezpečnostní opatření
Jako hnojivo lze použít pouze popel z čistého dřeva nebo výrobků z dřevní hmoty. Je potřeba se ale ujistit, že při výrobě dřevěných briket či pelet nebyly použity žádné chemické látky. Popel ze spáleného plastu nebo uhlí může obsahovat škodlivé chemikálie a těžké kovy a ty do zahrady rozhodně nepatří. Před aplikací se doporučuje ověřit stávající pH půdy, aby se předešlo její nadměrné alkalizaci.
Ekonomická a ekologicky odpovědná alternativa
Jelikož je popel vedlejší produktem spalování, jeho využití představuje cenově výhodnou alternativu oproti nákupu průmyslových hnojiv. Pro každého zahrádkáře tedy znamená významnou úsporu v nákladech na údržbu zahrady. Přes všechny uvedené výhody je důležité používat popel jako hnojivo rozumně a s ohledem na specifické potřeby vaší zahrady, typ půdy a druhy pěstovaných rostlin.