Černé uhlí nazývané „černé zlato“ se u našich německých sousedů už netěží, i když mají stále velké zásoby. Jak je to možné? To se dozvíte v tomto článku.
Počátky těžby černého uhlí v Německu
Již před cca 150 lety objev a následná těžba rozběhla obrovský průmyslový rozvoj v německém Porúří. Žádná jiná surovina neovlivnila novodobou historii Evropy tolik jako černé uhlí. Produkce v Německu vzrostla z 1,7 milionu tun v roce 1850 na 35,5 milionu v roce 1890. V roce 1913 dosáhla produkce neuvěřitelných 111 milionů tun. Vznikly chemické továrny a závody na výrobu železa a oceli.
Těžká a nebezpečná práce
Na počátku 20. století, na vrcholu těžby černého uhlí, onemocněly desetitisíce lidí „nemocí černých plic“. Na počátku 20. století neexistovala hodinová mzda, horníci byli odměňováni podle množství vytěženého uhlí.
Zdrpoj: Freepik
V průběhu historie vždy docházelo k vážným nehodám v dolech. Hlavní příčinou výbuchů je metan, který se uvolňuje při těžbě. K jednomu z nejhorších důlních neštěstí v historii těžby černého uhlí v Německu došlo 20. února 1946 na dolu Grimberg u Unny. Exploze pohřbila 498 horníků. Jen 84 z nich se podařilo zachránit.
Druhá světová válka
V roce 1939 dosáhla těžba uhlí v Porúří těžebního vrcholu. Proto během druhé světové války spojenci záměrně bombardovali německá průmyslová centra. Četné doly byly zničeny. Na konci druhé světové války se všechny průmyslové závody zastavily.
Ekonomika roste, cena uhlí klesá
Ale již v roce 1950 těžilo 143 dolů více než 100 milionů tun uhlí. Mezinárodní konkurence a zvyšující se těžba ropy a zemního plynu na konci 50. let způsobila pokles ceny černého uhlí.
Prodej domácího uhlí zkolaboval. První těžební krize vedla k uzavření mnoha dolů a růstu nezaměstnanosti. Kromě ekonomické krize tu vznikla i krize ekologická. Znečištění ovzduší se stává problémem. V průběhu 60. let bylo uzavřeno více než 100 dolů.
Uhelná krize
V roce 1968 bylo v Německu ještě 72 dolů s 264 000 horníky. Firmy byly uměle udržovány při životě dotacemi. V roce 1973 ropná krize způsobila ekonomické turbulence, a proto se Německo opět vrátilo k černému uhlí.
Konec těžby v Německu
Těžba uhlí byla stále méně rentabilní. K tomu i světový vývoj v oblasti energetiky, přísné emisní limity a „zelená politika“ vedly k uzavření dalších dolů. V roce 2007 stát a odbory vyjednaly konec dotací, a tím i konec německého černého uhlí. A 21.12. 2018 se uzavírá poslední důl v Německu s dolem Prosper-Haniel v Bottropu, a tím končí těžba „černého zlata“ v Německu.