Jak dřevěné, tak uhelné cihličky jsou populárním palivem, které se používá nejen pro vytápění. Oba druhy mají podobné využití, ale přesto se v mnoha ohledech výrazně liší. A právě tyto rozdíly často souvisí s tím, kolik stojí uhelné nebo dřevěné brikety. Cena za tunu, nebo za paletu – dodávané množství se u různých prodejců liší – reaguje nejen na výši vstupů, ale i situaci na trhu.
Produkty z uhlí
Na výrobu uhelných briket se používá hnědé uhlí. Jednoznačně nejvýznamnější podíl na trhu má značka Rekord z německé Lužice. Díky vysokému obsahu uhlíku dokážou dosáhnout velmi vysokých teplot a udržet je po dlouhou dobu. Těchto vlastností lze využít nejen k vytápění, ale třeba i při grilování. Kvalitní uhlí s nízkým obsahem nečistot patří mezi nákladnější suroviny náročnější na zpracování, takže cena briket Rekord může být vyšší.
Produkty ze dřeva
Naopak dřevěné RUF cihličky se vyrábí z pilin, třísek nebo dřevěné štěpky. Základní surovinou jsou nejrůznější dřeviny jako buk, dub nebo třeba smrk. Jsou to ideální brikety na topení. Cena dřevěných briket může být nižší vzhledem k relativní dostupnosti a nižším nákladům na materiál. Mají také dobrý tepelný výkon, ale hoří rychleji než uhelné.
Zdroj: Freepik
Cena briket z lokálního hlediska
Snaha o snížení nákladů na vytápění je jedním z nejdůležitějších aspektů při rozhodování, jaké vybrat brikety na topení. Cena uhelných briket se může lišit v závislosti na regionu a dostupnosti uhlí. Dřevěné jsou obecně dražší, ale je třeba uvést, že jejich cena kolísá v souvislosti s typem dřeva, jeho zpracováním a také se liší u různých dodavatelů.
Co ještě má vliv?
Cena dřevěných briket z dubu nebo ovocných stromů je obvykle vyšší než u výrobků z měkkého dřeva, jako je smrk. Cenu zvedá také kvalita, tedy lepší slisování a nízký obsah nečistot. Výhodnější nákupy často nabízí dodavatelé při větším odběru nebo mimo sezónu. V neposlední řadě s cenami hýbe i dostupnost paliva a poptávka po něm v danou dobu.
Ekologické hledisko
Ekologičtější alternativou jsou jednoznačně dřevěné brikety. Dřevo je obnovitelný zdroj a při spalování uvolňuje méně emisí než uhlí. Zatímco těžbu uhlí provází negativní dopady na životní prostředí. To vše může být důležité zejména v době, kdy sílí ekologické snahy. Cena briket bude v tomto směru v budoucnu nepochybně ovlivněna – ať již podporou ekologických forem vytápění nebo útlumem těžby uhlí a jeho nižší dostupností.
Nižší cena briket v Polsku
U našich severních sousedů je možné sehnat topivo levněji než v ČR, ale objednávka v zahraničí má svá úskalí. Když pomineme případnou jazykovou bariéru, tak je to především platnost jiných norem a označení výrobků, které nemusí odpovídat českému systému. Nelze opomenout ani komplikovanější dopravu a náklady s ní spojené. Cena briket v Polsku může být nestálá také díky změnám měnových kurzů.
Vhodnost pro různé topné systémy
Každé topidlo může vyžadovat jiný druh paliva. To je potřeba vždy ověřit u výrobce, servisního technika nebo v průvodní dokumentaci ještě před tím, než vyberete palivo. Nesprávný výběr může mít za následek nižší účinnost topení a zvýšené náklady. Uhelné brikety jsou vhodné pro tradiční kamna a krbová kamna, která jsou navržena pro spalování uhlí. Do modernějších krbových kamen, kotlů na biomasu a pece na dřevo se hodí dřevěné brikety na topení.
Cena briket je jen jedním z faktorů
V konečném důsledku by měl být výběr paliva založen nejen na zjišťování, kolik stojí brikety. Při rozhodování je důležité dosáhnout rovnováhy mezi náklady, ekologickými aspekty a vhodností pro vaše topné zařízení s přihlédnutím k individuálním potřebám a preferencím.