Nejen pro vášnivé milovníky lesa je určen následující článek, který shrnuje, co se podařilo i nepodařilo v roce 2021. Kam až se bude šplhat cena dřeva, a jaké zajímavosti nám přinášejí české luhy a háje?
Ceny dřeva – přítomnost a panující trendy v topení
Vzhledem k situaci ve světě jsou ceny dřeva nejvyšší za posledních 20 let. Přerušení dovozu dřeva do Evropy (zejména z Ruska a Běloruska) a pocit strachu z nedostatku šponuje cenu do úmorných výšin. Dalším aspektem je nejistota ohledně dodávek ruského plynu. Všechny tyto důvody ovlivňují neustálý růst cen energií a spotřebitelské chování.
Topení dřevem je stále dostupným a ekonomicky výhodným způsobem vytápění. Ceník dřeva se sice mění velmi dynamicky, avšak nemá tak rostoucí tendenci, jako je tomu u plynu a elektřiny.
Motto: Šetřit, kde se dá.
Není žádným překvapením, že roste obliba akumulačních krbových systémů. Oproti jiným letům je nyní až 100% nárůst poptávky. Jejich popularita je způsobena tím, že jsou přizpůsobivým pomocníkem, který vytopí celé objekty. Uživatelské preference se aktuálně zaměřují na teplovodné systémy, které slouží k ohřevu vody. Tyto soustavy byly v minulosti spíše výsadou objektů určených pro rodinnou rekreaci. Nynější situace ale donutila běžné domácnosti uvažovat jinak.
Snaha o stlačení nákladů na vytápění způsobila vyloženě otočku v trendu, který trval během pandemie (covid-19). V tu dobu většina lidí utrácela své úspory. Prioritou tak byl design a výjimečnost krbů či kamen. Tak, jak šlo o zkrášlení obydlí, nyní se soustředí priority především na účinnost topného zařízení.
Zdroj: Pexels
Dřevo - cena
Právě to je důvod markantního přechodu z plynu a elektřiny na dřevo. Cena se liší hlavně s ohledem na to, kde otop sháníte. Nejlevnější dřevo lze získat u lokálních lesníků či na místní pile. Velmi záleží na individuálních možnostech každého uživatele topného zařízení na pevná paliva. Pohodlný nákup bez starostí nabízí e-shopy se dřevem. Většinou zajistí dopravu a manipulaci až před dům.
Těžba ovlivňuje ceny dřeva
V roce 2021 se na území ČR vytěžilo celkově 30 256 482 mᶟ. Z toho skoro 28 700 000 mᶟ připadl na jehličnaté stromy a 1 500 000 mᶟ na listnaté. Z celkové těžby jehličnanů pak připadlo 25 700 000 mᶟ na smrk, což je 90 % celkového vytěženého dřeva. Zbylých 10% - borovice, modřín, jedle a douglaska. Cena smrkového dřeva je i z tohoto důvodu nejnižší.
Nejvíce dřeva náleželo Vysočině a středním Čechám včetně Prahy. Nejméně dřeva se vytěžilo v Karlovarském kraji. Na Vysočině se vytěžilo skoro 7 500 000 mᶟ a z toho 6 000 000 mᶟ byla hmyzová těžba (kůrovec).
Jehličnaté dřevo a jeho těžba
Od roku 2012 až do roku 2017 se čísla pohybovala od 13 do 17 mil. mᶟ vytěženého jehličnanu. V roce 2018 už to bylo 23 mil. mᶟ. Největší “bum” bylo zaznamenáno v roce 2020, kdy se vytěžilo 34 mil. mᶟ.
Další skoro 3 mil. mᶟ tvořily těžební zbytky a lesní štěpka dohromady s listnatými dřevinami. Z celkové produkce za minulý rok pak připadá 17 mil. mᶟ na kulatinu, 7 mil. mᶟ na ostatní průmyslové dříví a 4,5 mil. na palivové dřevo.
Zdroj: Pexels
Listnaté dřevo a jeho těžba
Ještě v roce 2012 se vytěžilo skoro 2 mil. mᶟ. Oproti jehličnatému dříví má listnaté opačný trend. Od roku 2015 má klesající tendenci. V roce 2020 se vytěžilo pouze 1,2 mil. mᶟ této dřeviny. Minulý rok to bylo 1,5 mil. mᶟ, kdy 0,65 mil. mᶟ šlo na palivové dříví. Z listnatého se nejvíce vytěžil buk se skoro 43%, dub 22%, jasan 14 %, poté lípa, javor a ostatní.
Škody způsobené zvěří
Kvůli přemnožené černé a vysoké zvěře se každoročně sčítají škody, které zvěř způsobila. V minulém roce byly vyčísleny na zhruba 39 mil. Kč, kdy největší škody byly v Jihočeském kraji (5,1 mil. Kč) a nejmenší v Královéhradeckém (392 000 Kč). Oproti roku 2012 se tedy škody vyšplhaly o více než 10 mil. Kč. I proto chtějí vlastníci lesů novelu zákona o myslivosti, aby zabránili škodám zejména na mladých stromcích.
Celkově, co se týče hospodaření, tak by si lesníci přáli větší prostor. Nynější zákony jsou zastaralé a opírají se o legislativu z 60. let minulého století. Navíc je do lesnictví zatahována politika a názory lidí, kterých se toto odvětví vůbec netýká (ekologické organizace).
Zajímavosti z lesnictví
- Průměrná měsíční hrubá mzda zaměstnance v lesnické činnosti za rok 2021 činila 36 064 Kč
- Lesní pozemky zabírají zhruba 2 678 804 ha
- Těží se více než stačí přirůstat – i to má za následek růst ceny dřeva
- V roce 2007 náleželo „ostatním vlastníkům“ (tedy bez státu, soukromníků,měst a obcí) 75 901 ha lesa, v roce 2021 tomu bylo už 237 637 ha – toto číslo se zvýšilo kvůli církevním restitucím, kdy stát vydal církvím a náboženským institucím 150 000 ha lesů.
Závěrem snad jen jeden dovětek. Je důležité si uvědomit, že ať je to na trhu s palivy jakkoliv, dřevo bude vždy nejpřirozenějším a nenahraditelným způsobem topení. Chraňme si toto bohatství a buďme k přírodě ohleduplní.