Palivové dřevo patří mezi nejlevnější a nejdostupnější způsoby vytápění. Doprovází lidstvo jako zdroj tepla již od počátku civilizace. Každý, kdo chce využít jeho energii, si musí pečlivě vybrat druh, který se hodí přesně pro jeho topeniště. Jde o univerzální surovinu, hodí se do krbů, kotlů a kamen.
Co je to palivové dřevo?
Palivové dřevo je surovina, která pochází z listnatých a jehličnatých stromů. Ty mají rozdílné vlastnosti v podobě výhřevnosti, délky hoření a dalších specifických charakteristik. Zpravidla se jedná o rozštípané a optimálně vysušené špalky, které jsou připravené pro efektivní spalování. V souvislosti s jeho užíváním mluvíme o udržitelných zdrojích, kdy je dbáno na to, aby těžba neměla negativní dopad na životní prostředí.
Zdroj: Pexels
Jaké jsou rozdíly mezi tvrdým a měkkým dřevem?
Mezi měkké dřevo řadíme zpravidla surovinu s původem v „jehličnanech“. Jejich hmota rychle hoří a hodí se pro expresní vyhřátí prostor. Ale zároveň dochází k rychlému spalování. Vždy se hodí pro prvotní podpal. Listnaté stromy z větší části poskytují tvrdé dřevo na topení. To hoří po dlouhou dobu a za stabilní teploty. Jeho spotřeba a frekvence přikládání je mnohem nižší. Při porovnání ceny, výkonu a výhřevnosti suroviny jde o nejekonomičtější a nejefektivnější variantu zatápění.
Jaký vliv hraje obsah vody v dřevě na topení?
Dřevo z průběžné těžby má vysoký obsah vody. Není vhodné na topení, protože špatně hoří a produkuje velké množství kouře. Jeho spalování není efektivní, protože většina jeho energie je spotřebována na odpar vody. Také dehtuje a zanáší topné zařízení společně s komínovými cestami. Oproti tomu suché palivové dřevo s vlhkostí do 20 % je optimální na kvalitní vytápění. U něj dochází k plnému využití výhřevnosti. Kvalitní alternativou je také vzduchosuché dřevo, které potřebuje jen krátký čas pro dosušení.
Jak správně vysušit a skladovat palivové dřevo?
Zakoupenou čerstvě vytěženou dřevní surovinu je nutné zpracovat a vysušit. Po rozštípání na špalky jsou jednotlivé kusy vhodné poskládat do hranice, kde jsou umístěny kůrou dolů a s volným prostorem pro usnadnění odparu. Nejlepší volbou je místo, kde proudí vzduch a částečně dopadají sluneční paprsky. Jedinou výjimku má dub s otočením kůrou nahoru. Jeho palivové dřevo obsahuje mnoho tříslovin. Potřebuje tyto látky vypláchnout deštěm. Měkké dříví se suší minimálně rok, tvrdé potřebuje i dva roky.
Jakou velikost a kdy vybrat palivové dřevo?
Každý, kdo se chystá zakoupit již zpracované a vysušené palivové dřevo, by si měl ověřit správné rozměry pro konkrétní krb, kamna nebo kotel. Je lepší předejít rozčarování nad nevhodnou velikostí. Při investici do dokonale připravené suroviny je vhodné pořízení ve správný čas. Ceny dřeva se mohou v průběhu roku lišit. Obvykle je levnější nakupovat palivo v akcích před topnou sezónou.
Jak správně topit palivovým dřevem?
Říkáte si, jak začít správně topit dřevem? Prvním krokem je příprava třísek na podpal, na které přidáte suché špalky. V počátku rozhořívání je dobré mít vyšší přívod kyslíku, pak je nejlepší volbou jeho přiměřené stažení. Když má oheň příliš mnoho vzduchu, dřevo rychle shoří. Většina tepelná energie odejde komínovými cestami bez užitku. Naopak při minimu kyslíku dochází k doutnání a vzniku sazí, které zanesou komín. Ideálem je nízký plamen s absencí kouře. V rámci bezpečnosti mějte palivové dřevo umístěné ve vzdálenosti nejméně 1 metr od topného zařízení.